Skip to content

57 Wood Ave.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 7, 1997

Property Information

Block1034.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,036
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
64%
Improvement Value:$94,700
36%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+5.4%
2024$6,433+3.6%
2023$6,207+1.3%
2022$6,126+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5497, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1968