Skip to content

112 Midstreams Rd.Brick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block1037.21
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,508
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
45%
Improvement Value:$151,200
55%
Total Assessment$276,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,209+5.4%
2024$6,841+3.6%
2023$6,601+1.3%
2022$6,516+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,508DeedBook 19602, Page 311Recorded2/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 10090, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1952