Skip to content

202 Midstreams Pl.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block1037.21
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,347
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
46%
Improvement Value:$142,900
54%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958+5.4%
2024$6,604+3.6%
2023$6,372+1.3%
2022$6,289+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12751, Page 1695

Property Built

Built

Year Built: 1956