Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
214 Midstreams Pl.Brick, NJ 08724
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 1999
Property Information
Block1037.21
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,215
Acreage0.34
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$104,300
39%
Improvement Value:$164,400
61%
Total Assessment$268,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,013 | +5.4% |
| 2024 | $6,656 | +3.6% |
| 2023 | $6,422 | +1.3% |
| 2022 | $6,339 | +1.7% |
Property History
No events match the selected filters.