Skip to content

6 Morey LaneBrick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block103
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,506
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
53%
Improvement Value:$114,300
47%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,310+5.2%
2024$5,998+3.5%
2023$5,795+1.3%
2022$5,722+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,506DeedBook 18229, Page 305Recorded12/28/2020

Property Sale

SaleMulti
$269,000
DeedBook 12700, Page 641

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 4839, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1940