Skip to content

30 Coolidge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1959

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block1042
Lot30.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,410
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
52%
Improvement Value:$107,000
48%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,820+5.4%
2024$5,524+3.6%
2023$5,330+1.3%
2022$5,261+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$293,000
DeedBook 13210, Page 1600

Property Built

Built

Year Built: 1959