Skip to content

20 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block1045
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,504
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
50%
Improvement Value:$113,000
50%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,685+5.6%
2024$5,383+3.8%
2023$5,185+1.4%
2022$5,114+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945