Skip to content

17 Polk Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 28, 2001

Property Information

Block1048
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,534
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,100
48%
Improvement Value:$128,500
52%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,962+5.8%
2024$5,633+4.0%
2023$5,418+1.4%
2022$5,341+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10691, Page 608

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4952, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1987