Skip to content

106 Polk Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$273,500
Last Sale Date
May 4, 2004

Property Information

Block1049
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,165
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
52%
Improvement Value:$108,500
48%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,899+5.4%
2024$5,598+3.6%
2023$5,401+1.3%
2022$5,331+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$273,500
DeedBook 12061, Page 550

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5714, Page 102

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 5056, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1954