Skip to content

109 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Date
Feb 18, 2010

Property Information

Block1050
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,540
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
51%
Improvement Value:$109,000
49%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,820+5.4%
2024$5,524+3.6%
2023$5,330+1.3%
2022$5,261+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14555, Page 1401

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 14093, Page 1844

Property Built

Built

Year Built: 1955