Skip to content

107 Coolidge DrBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block1053
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,660
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
47%
Improvement Value:$130,400
53%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,434+10.7%
2024$5,811+3.6%
2023$5,607+1.3%
2022$5,534+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,660DeedBook 19494, Page 874Recorded9/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1971