Skip to content

123 Jefferson DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block1057.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1688
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,688
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
46%
Improvement Value:$139,900
54%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,820+5.4%
2024$6,472+3.6%
2023$6,245+1.3%
2022$6,164+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 16799, Page 1604Recorded7/14/2017

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 10185, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1970