Skip to content

108 Adams Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Dec 14, 2004

Property Information

Block1057
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1088
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
45%
Improvement Value:$143,200
55%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804+5.4%
2024$6,458+3.6%
2023$6,231+1.3%
2022$6,150+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$309,000
DeedBook 12402, Page 1002

Property Built

Built

Year Built: 1968