Skip to content

102 Taft Ct.Brick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 1998

Property Information

Block1058.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2465
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
29%
Improvement Value:$336,700
71%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,306+5.4%
2024$11,679+3.6%
2023$11,269+1.3%
2022$11,123+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999