Skip to content

145 Harding Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2001

Property Information

Block1066
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,572
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,600
44%
Improvement Value:$149,500
56%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945+5.4%
2024$6,591+3.6%
2023$6,360+1.3%
2022$6,277+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954