Skip to content

411 Mac Arthur Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block1067.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,734
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,300
46%
Improvement Value:$161,500
54%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,825+5.4%
2024$7,426+3.6%
2023$7,165+1.3%
2022$7,072+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,734DeedBook 18220, Page 1346Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12373, Page 107

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5422, Page 745

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4730, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1955