Skip to content

597 Driscol Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Apr 27, 1989

Property Information

Block1067.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,272
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
65%
Improvement Value:$72,900
35%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,371+5.4%
2024$5,098+3.6%
2023$4,919+1.3%
2022$4,855+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4754, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1955