Skip to content

432 Mac Arthur Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$414,500
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block1067.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,592
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
51%
Improvement Value:$129,300
49%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+5.6%
2024$6,299-0.3%
2023$6,319+3.2%
2022$6,122+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$414,500

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 18123, Page 702Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 15990, Page 713Recorded1/22/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 14296, Page 1416

Property Sale

Sale
$144,850
DeedBook 5417, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1955