Skip to content

413 Driscol DrBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Dec 5, 2013

Property Information

Block1067.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,358
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
58%
Improvement Value:$96,100
42%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,040+5.4%
2024$5,732+3.6%
2023$5,530+1.3%
2022$5,459+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 15704, Page 1872Recorded12/10/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5515, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1950