Skip to content

416 Mac Arthur Dr.Brick, NJ 08724

Built 1961

Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block1067.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,092
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
60%
Improvement Value:$92,100
40%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,956+5.4%
2024$5,653+3.6%
2023$5,454+1.3%
2022$5,383+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961