Skip to content

461 Driscol Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block1067.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,768
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
50%
Improvement Value:$136,500
50%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063+5.4%
2024$6,703+3.6%
2023$6,467+1.3%
2022$6,383+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 16877, Page 754Recorded9/21/2017

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5230, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1960