Skip to content

405 Spiral Dr.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$242,700
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block1067.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,474
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
59%
Improvement Value:$93,300
41%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,909+5.4%
2024$5,608+3.4%
2023$5,425+1.3%
2022$5,355+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,700
Sq Ft1,474DeedBook 17884, Page 993Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 48360, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1950