Skip to content

417 Spiral DrBrick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block1067.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,220
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
60%
Improvement Value:$90,800
40%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,354+5.9%
2024$5,056+4.0%
2023$4,861+1.5%
2022$4,791-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955