Skip to content

425 Spiral Dr.Brick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block1067.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,508
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
54%
Improvement Value:$113,600
46%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,400+14.8%
2024$5,574-0.7%
2023$5,610+2.9%
2022$5,454+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962