Skip to content

434 Driscol Dr.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block1067.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1272
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,272
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
53%
Improvement Value:$117,900
47%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538+5.4%
2024$6,205+3.6%
2023$5,987+8.2%
2022$5,534+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,272DeedBook 18707, Page 1670Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 16249, Page 159Recorded11/23/2015

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5630, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1964