Skip to content

500 Driscol DrBrick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block1067.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,007
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
50%
Improvement Value:$131,400
50%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,633+5.6%
2024$6,282+3.8%
2023$6,052+1.4%
2022$5,971+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5244, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1955