Skip to content

450 Driscol Dr.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Date
Mar 29, 2000

Property Information

Block1067.05
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2476
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,476
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
34%
Improvement Value:$258,300
66%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,247+5.4%
2024$9,725+6.9%
2023$9,094+1.3%
2022$8,976+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10071, Page 1016

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5430, Page 238