Skip to content

508 Driscol DrBrick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 14, 2019

Property Information

Block1067.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,058
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
60%
Improvement Value:$89,800
40%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,854+5.4%
2024$5,556+5.7%
2023$5,256+1.3%
2022$5,187+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,058DeedBook 17581, Page 1047Recorded8/23/2019

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5262, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1958