Skip to content

504 Driscol DrBrick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 24, 2016

Property Information

Block1067.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1810
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,810
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,900
47%
Improvement Value:$150,200
53%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,415+5.4%
2024$7,037+3.6%
2023$6,790+1.3%
2022$6,702+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,810DeedBook 16355, Page 109Recorded4/1/2016

Property Sale

Sale
$304,900
DeedBook 12758, Page 1812

Property Built

Built

Year Built: 1958