Skip to content

588 Driscol Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block1067.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage924
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
64%
Improvement Value:$75,400
36%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,429+5.4%
2024$5,152+3.6%
2023$4,971+1.3%
2022$4,907+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft924DeedBook 19530, Page 1820Recorded11/8/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14484, Page 73

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12813, Page 1198

Property Built

Built

Year Built: 1954