Skip to content

592 Driscol Dr.Brick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Date
Apr 23, 2009

Property Information

Block1067.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,212
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
61%
Improvement Value:$85,500
39%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,692+5.4%
2024$5,402+3.6%
2023$5,213+1.3%
2022$5,145+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962