Skip to content

401 Mac Arthur Dr.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2011

Property Information

Block1067.06
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,160
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,300
47%
Improvement Value:$155,700
53%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+5.4%
2024$7,233+3.6%
2023$6,979+1.3%
2022$6,888+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12229, Page 1927

Property Built

Built

Year Built: 1965