Skip to content

572 Driscol Dr.Brick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Date
Jul 17, 2007

Property Information

Block1067.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage520
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,700
71%
Improvement Value:$54,400
29%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,936+5.4%
2024$4,684+3.6%
2023$4,519+1.3%
2022$4,461+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13726, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1952