Skip to content

65 Cedar Village Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block1067.20
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,509
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
48%
Improvement Value:$135,400
52%
Total Assessment$260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,809+5.2%
2024$6,474+3.5%
2023$6,257+1.4%
2022$6,171+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 16477, Page 919Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$391,000
DeedBook 12820, Page 1278

Property Sale

Sale
$170,490
DeedBook 5652, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923