Skip to content

22 Morning Glory CourtBrick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block1067.20
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,509
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
47%
Improvement Value:$142,700
53%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+5.2%
2024$6,655+3.5%
2023$6,433+1.4%
2022$6,344+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,509DeedBook 19096, Page 84Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14624, Page 605

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 13151, Page 249

Property Sale

Sale
$165,990
DeedBook 5672, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923