Skip to content

26 Morning Glory CourtBrick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block1067.20
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,388
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
49%
Improvement Value:$132,700
51%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,739+5.2%
2024$6,406+3.5%
2023$6,193+1.4%
2022$6,107+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,388DeedBook 19063, Page 1783Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$155,990
DeedBook 5677, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923