Skip to content

27 Marigold LaneBrick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block1067.21
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,202
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
39%
Improvement Value:$185,800
61%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,965+5.2%
2024$7,572+3.5%
2023$7,320+1.4%
2022$7,219+5.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 17449, Page 603Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10302, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923