Skip to content

31 Marigold LaneBrick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$197,990
Last Sale Date
Aug 15, 2000

Property Information

Block1067.21
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,541
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
48%
Improvement Value:$135,100
52%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,552+5.4%
2024$6,216+3.6%
2023$6,000-2.7%
2022$6,164+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$197,990
DeedBook 10175, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923