Skip to content

28 Marigold LaneBrick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block1067.22
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,509
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
47%
Improvement Value:$140,900
53%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,953+5.2%
2024$6,610+3.5%
2023$6,390+1.4%
2022$6,302+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,509DeedBook 18145, Page 1539Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 15907, Page 1772Recorded10/2/2014

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 11642, Page 165

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10527, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923