Skip to content

70 Cedar Village Blvd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block1067.22
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,541
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
48%
Improvement Value:$134,800
52%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,794+5.2%
2024$6,459+3.5%
2023$6,243+1.4%
2022$6,157+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,541DeedBook 17535, Page 1539Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,541DeedBook 15962, Page 1688Recorded12/16/2014

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12548, Page 1156

Property Sale

Sale
$197,990
DeedBook 10319, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923