Skip to content

12 Impatiens CourtBrick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$458,010
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block1067.23
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1509
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,509
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
47%
Improvement Value:$142,000
53%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+5.2%
2024$6,638+3.5%
2023$6,416+1.4%
2022$6,328+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$458,010
Sq Ft1,509DeedBook 19006, Page 958Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,509DeedBook 17694, Page 389Recorded11/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$172,990
DeedBook 10006, Page 1319

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923