Skip to content

9 Orchid LaneBrick, NJ 08724

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block1067.23
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,509
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
47%
Improvement Value:$142,200
53%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+5.2%
2024$6,643+3.5%
2023$6,421+1.4%
2022$6,333+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft1,509DeedBook 20168, Page 522Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 13072, Page 1976

Property Sale

Sale
$192,990
DeedBook 10096, Page 1806

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923