Skip to content

3 Honeysuckle CourtBrick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 21, 2017

Property Information

Block1067.24
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.4

Building Details

Building Class16
Description1546
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,546
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
46%
Improvement Value:$144,500
54%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,797+5.4%
2024$6,450+3.6%
2023$6,226+1.4%
2022$6,137+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 16718, Page 1509Recorded4/25/2017

Property Sale

Sale
$180,990
DeedBook 10022, Page 1898

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923