Skip to content

16 Honeysuckle CourtBrick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block1067.25
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1509
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,509
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
48%
Improvement Value:$137,400
52%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,862+5.2%
2024$6,523+3.5%
2023$6,305+1.4%
2022$6,219+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 16758, Page 337

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 16758, Page 244Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$181,990
DeedBook 10053, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923