Skip to content

24 Sunflower LaneBrick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block1067.26
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,338
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
50%
Improvement Value:$124,000
50%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,511+5.2%
2024$6,190+3.5%
2023$5,983+1.4%
2022$5,901+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,338DeedBook 18278, Page 602Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$173,490
DeedBook 5722, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923