Skip to content

14 Sunflower LaneBrick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block1067.26
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1509
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,509
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
48%
Improvement Value:$136,200
52%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+5.2%
2024$6,493+3.5%
2023$6,277+1.4%
2022$6,190+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$481,000
Sq Ft1,509DeedBook 19068, Page 37Recorded6/15/2022

Property Sale

Sale
$363,000
DeedBook 14279, Page 1233

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12604, Page 1506

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10656, Page 1900

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$172,990
DeedBook 5757, Page 508

Property Sale

Sale
$2,459,470
DeedBook 5490, Page 923