Skip to content

456 Miller Ave.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 27, 1989

Property Information

Block1068.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,369
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,100
39%
Improvement Value:$269,100
61%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,437+5.4%
2024$10,854+3.6%
2023$10,473+1.3%
2022$10,337+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4774, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1988