Skip to content

454 Miller Ave.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block1068.01
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2134
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,134
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,600
39%
Improvement Value:$268,500
61%
Total Assessment$440,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,487+5.4%
2024$10,901+3.6%
2023$10,518+1.3%
2022$10,382+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$421,000

From:

To:

Sq Ft2,134DeedBook 16931, Page 893Recorded11/9/2017

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,134DeedBook 16144, Page 1274Recorded7/27/2015

Property Sale

Sale
$452,500
DeedBook 12467, Page 729

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4769, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1988