Skip to content

453 Austin AveBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block1068.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1732
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,732
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,300
49%
Improvement Value:$169,200
51%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,730+5.4%
2024$8,286+3.6%
2023$7,995+1.3%
2022$7,891+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$367,500
Sq Ft1,732DeedBook 17667, Page 1294Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 15609, Page 1367Recorded8/9/2013

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5581, Page 548

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5061, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1993