Skip to content

122 Linnea LaneBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$173,500
Last Sale Date
Aug 23, 1997

Property Information

Block1068.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,884
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,100
47%
Improvement Value:$183,300
53%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,093+5.4%
2024$8,630+3.6%
2023$8,327+1.3%
2022$8,219+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 5510, Page 334

Property Sale

Sale
$164,536
DeedBook 5131, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1993